Tarih: 8 / Ağustos / 2022 //Sayfa hit sayısı:  1222   

Taphrina deformans
Yaprak KivircikligiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Taphrina deformans (Berk.) Tul. fungal hastalik etmeni olup, sefatli agaçlarinda yaprak kivircikligi (klok) hastaligina neden olan en önemli seftali hastaliklarindan biridir. Hastalik etmeni seftali agaçlarinin yaprak, çiçek ve meyvelerinde zarar olusturmaktadir. Hastalik etmenine Seftali yetistiriciliginin yapildigi her yerde rastlamak mümkündür. Patojen tomurcuk gözleri ve kabuklarinin korunmus alanlarinda blastospor olarak kis gibi olumsuz kosullari geçirir. Hastalik etmeninin baslangiç enfeksiyonlari çok tahripkardir ve özellikle gözlerin sistigi erken bahardan itibaren enfeksiyonlar ortaya çikmaktadir. Meyve agaçlarindaki bu dönem gözlerin ilk kabarmaya basladigi dönem ile ilk yapraklarin tam olarak ortaya çiktigi süreye kadar geçen bir zamandir. Genç seftali yapraklarindaki infeksiyonlar 10-21 °C sicakliklarda ortaya çikmakta, 7 °C gibi düsük sicakliklarda ise çok az infeksiyonlar meydana gelebilir. Yagmur sulari patojenin kis sporlarini gözlere tasimakta ve özellikle serin havalarda gelismekte olan yapraklar spor infeksiyonlarina maruz kalirlar. Yapraklarin genç doneminde olan enfeksiyonlar sonucu hastalik belirtileri çok daha belirgin olmaktadir, yapraklar tam büyüklügüne ulastiginda ise infeksiyona maruz kalan yapraklar bir derece fazla dayaniklilik gösterebilir. Sicakliklar yükselmesiyle birlikte yaprak gelisimide hizlanmakta ve patojen de artik infeksiyonlarini baslatmistir. Hava kosullarinin uygun gitmesi ile birlikte yeni infeksiyonlar da meydana gelebilir. Hastalik etmeni bahçelerde ortaya çikisindan itibaren kontrol altina alinmazsa çok daha tahripkar olabilir. Hastalik etmeni badem ve kayisi agaçlarinda da zararlidir, fakat kayisi nispeten bu hastaliga daha dayaniklidir. Düsük orantili nem, çok az yagis ve ilkbaharda havalarin erken isinmasi fungus için ideal olmayan kosullardir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik isminden de ifade edildigi gibi etmenininin en yagin ve belirgin belirtisi yesil aksamlarin yani yapraklarin kivirciklasmasidir. Infekteli yapraklar siddetli sekilde deforme olur ve genellikle açik yesil ve saridan koyu kirmizi ya da mora kadar degisen bir renk zenginligi sergilerler. Fungal etmen yaprak kenarlarindaki meristamatik hücrelerin hizli ve tesadüfü olarak asiri ve farkli gelismesine neden olur ve sonuçta yaprak kalinlasir, büzüsür ve kivirciklasir. Bu infekteli yapraklar olgunlasirken, patojenin askosporlarini içeren çiplak ascuslar yapraklarin yüzeylerinde üretilir ve infekteli olan tüm organlara tozlu bir görünüm vermektedir. Böyle infekteli yapraklar zamanla kahverengiye döner, kivirciklasir ve agaçlardan dökülebilir. Infektelen bir çok meyve erkenden dökülür ve bunlarin infeksiyonlari farkedilmeyebilir. Meyve agaçlarinda infekteli olanlar ise küçük bir sari kabak gibi kivrilmis olarak gövde uçlarinda kalir, oysa digerleri kirmizi ile mor bir renkte olarak gelisir ve meyve yüzeyinde sigilimsi bir görünüm meydana getirler.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
Hastalik etmenine karsi kültürel önlemlerin fazla bir önemi yoktur, bu yüzden kimyasal mücadeleye oldukça önem verilmelidir.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmeni ile mücadelede ilk hastalik belirtilerini görmeyi beklemek, hastaliga karsi büyük ölçüde yenilginin isaretidir ve hemen hemen mücadeleyi kaybetmektir. Bu yüzden agçalarda daha gözler patlamadan 2-3 hafta önce ilk ilaçlama yapilmalidir. Hastaligin siddetine bagli olarak diger ilaçlamalara devam edilir ve çiçek dökümünü takiben bir ilaçlama daha yapilabilir. Hava kosullari hastaligin gelisimine uygun oldugu zamanlarda ise bu ilaçlamayi diger ilaçlamalar takib edebilir.
Zirai Mücadele Teknik Talimatlarina göre tavsiye edilen kimyasal ilaçlar(100 Litre su için):
Bakir Oksiklorid WP 50% (800 g)
Bakir Oksit WP 50% (800 g)
Bakir Kalsiyum Oksiklorid WP 16% (1500 g)
Bordo Bulamaci SIVI (1000+2000 g)
Folpet WP 50% (300 g)
Dithianon WG 70% (100 g)
Dodine FW 500 g/l (175 cc)
Ziram WG 76% (200 g)
Cyproconazole+Captan WG 1+75% (125 g)
YCM
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Taphrina deformans
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net